• English
  • Sign In
  • Contact Us
×
Investors
Corporate Governance
IR Menu×

Corporate Governance

  • Dr. ZHANG Fangliang

    Non-Executive Director

  • Ms. WANG Ye

    Executive Director, President

    • Ms. WANG Ye

      Executive Director, President

    • Ms. Wang Ye, born in 1968, is the co-founder, an executive Director, president of the Company and member of the Nomination Committee and is primarily responsible for the Group's strategies and overall operational management. Ms. Wang is board Chairwoman for Legend Biotech Corporation.

    • She joined GS Corp in August 2002 and served as the sales account manager until January 2005. In the Group, she worked as the sales and marketing director from February 2005 to August 2009, vice-president of operations from September 2009 to August 2011, and executive vice-president of operations from September 2011 to March 2014. She has been the chief operating officer of GS Corp in April 2014 and redesignated as the president since December 1, 2018. Prior to joining the Group, she worked as the environmental monitoring engineer at Shenzhen Futian Environment Protection Surveillance Station from July 1993 to July 2000.

    • Ms. Wang obtained a Bachelor of Science in Microbiology and a Master of Science degree from Wuhan University in the PRC in July 1990 and in August 1993, respectively. She also obtained a Master of Science in Computer Sciences degree from Bridgeport University in the United States in December 2003. She obtained an Executive Master of Business Administration degree from the China Europe International Business School in the PRC in August 2014.

  • Mr. MENG Jiange

    Executive Director, Chairman

    • Mr. MENG Jiange

      Executive Director, Chairman

    • Mr. Meng Jiange, born in 1968, is an executive Director of the Company, chairman of the Board and chairman of the nomination committee of the Company. He was appointed as the vice president of finance of the Group in April 2010 when he joined the Group and served as the vice president of investor relations from December 1, 2017 to December 31, 2019. He served as secretary of the Board of directors from January 1, 2020 to November 21, 2020, and was appointed as the chairman of the Board since November 22, 2020.

    • Mr. Meng has over 25 years of experience in finance and accounting. Prior to joining the Group, from July 1990 to October 1997, Mr. Meng worked at CCCC Guangzhou Dredging Co., Ltd. From January 1999 to May 2000, Mr. Meng worked as the national finance manager at Guangdong Whirlpool Home Appliance Group. From May 2000 to July 2004, Mr. Meng worked at Schering-Plough China as a branch finance manager and the accounting and IT manager in the head office. From September 2004 to December 2007, Mr. Meng worked as the Asia finance controller of Saint Gobain Grains and Powder Division. From March 2008 to March 2010, Mr. Meng worked as the chief financial officer of Quay Magnesium.

    • Mr. Meng graduated from Changsha Communications Institute (currently known as Changsha University of Science Technology) in the PRC with a Bachelor of Engineering degree in July 1990.

  • Dr. ZHU Li

    Executive Director, Chief Strategy Officer

    • Dr. ZHU Li

      Executive Director, Chief Strategy Officer

    • Dr. Zhu Li, born in 1949, is an executive Director of the Company, chief strategy officer. Dr. Zhu was the vice president of strategy of the Group from March 2010 to February 2017, the chief strategy officer of the Company from February 2017 to July 2019, and a consultant for the Company since 16 July 2019. Upon his appointment as executive Director since November 22, 2020, he resumed his role as the chief strategy officer of the Company.

    • Before joining the Group, Dr. Zhu worked at Clontech Laboratories, Inc. in California, USA as a director of molecular biology from January 1990 to March 2000, where he pioneered the commercialization of yeast two-hybrid system and a series of other advanced molecular biology techniques. Dr. Zhu founded Genetastix Corporation, Inc. and acted as the president and chief executive officer from May 2000 to December 2005. Genetastix Corporation, Inc. is a biotech company with a focus in creating a human antibody library in yeast and applying the genetic method in screening such antibody. Dr. Zhu then worked at biotech companies in China, serving as vice president of research at Cathay Biotech, Inc. from July 2006 to December 2008, and as vice president of HUYA Biomedical Technology (Shanghai) Co., Limited from January 2009 to December 2009.

    • Dr. Zhu obtained a Bachelor of Science of Biology degree from the East China Normal University in June 1982 and a Doctor of Philosophy in molecular biology and immunology from Stanford University in July 1989.

  • Dr. WANG Luquan

    Non-Executive Director

    • Dr. WANG Luquan

      Non-Executive Director

    • Dr. Wang Luquan, born in 1969, is a co-founder and a non-executive Director of the Company. He is primarily responsible for the Group's strategies and operational management. From 2003 to 2014, Dr. Wang was the president of GS Corp and is still currently a director of GS Corp.

    • Dr. Wang has nearly 25 years of experience in the biotechnology industry. Prior to joining the Group, from 1991 to 1996, he worked as a graduate research assistant, and from 1995 to 1996, a bioinformatics staff at Rutgers University in the United States. From 1996 to 2003, Dr. Wang was a senior principal scientist at Schering-Plough Research Institute.

    • Dr. Wang obtained a Bachelor of Science in Biochemistry degree from Shandong University in the PRC in July 1991 and a Doctor of Philosophy degree from Rutgers University in the United States in October 1996.

  • Mr. PAN Yuexin

    Non-Executive Director

    • Mr. PAN Yuexin

      Non-Executive Director

    • Mr. Pan Yuexin, born in 1958, is a non-executive Director of the Company and is primarily responsible for the Group's strategies and operational management. Mr. Pan has been a partner of Jun He Law Offices from October 1992 to May 2003 and July 2009 to February 2013, as well as a partner of Shanghai Ridingsheng Equity Investment Services Ltd. since March 2013.

    • Mr. Pan was the committee member and secretary general of the Education Committee of the All China Lawyers Association, PRC from 2001 to 2003. He was also the director of the Hainan and Shanghai branches of Jun He Law Offices from October 1992 to May 2003 and deputy director of the Education Committee of the Shanghai Bar Association from 2000 to 2003.

    • Mr. Pan was an independent non-executive director of Jiangling Motors Co., Ltd. (SZSE: 000550), which is listed on the Shenzhen Stock Exchange, from 2005 to 2009, Sinochem International Corporation (SHA: 600500), which is listed on the Shanghai Stock Exchange, from 2002 to 2003, Shanghai Tunnel Engineering Co., Ltd. (SHA: 600820), which is listed on the Shanghai Stock Exchange, from 2009 to 2015, Great Wall Movie and Television Co., Ltd. (SZSE: 002071), which is listed on the Shenzhen Stock Exchange, from 2011 to 2014, and Simei Media Co., Ltd (SZSE: 002712) from 2009 to 2012 before it was listed on the Shenzhen Stock Exchange in 2014.

    • Mr. Pan graduated from the Zhejiang Branch of the Open University of China with a Chinese language and literature diploma in July 1985. Mr. Pan graduated from the Chinese Academy of Social Sciences with a business law post graduate degree in July 1987.

  • Ms. WANG Jiafen

    Non-Executive Director

    • Ms. WANG Jiafen

      Non-Executive Director

    • Ms. Wang Jiafen, born in 1951, was appointed as a non-executive Director of the Company on November 26, 2019 and is primary responsible for the Group's strategies and operational management.

    • Ms. Wang has over 40 years of experience in corporate management across various industries, including financial, food and retail services. She is currently the chairman of Shanghai Guanji Enterprise Management Consulting Co., Ltd. and a coach of Shanghai Lingjiao Enterprise Management Consulting Co. Ltd. She has previously served as the vice chairman of Ping An Trust Co., Ltd. from 2011 to 2015. From 2008 to 2011, she was a partner of Granite Global Ventures. From 1996 to 2008, Ms. Wang served as the chairman and general manager of Bright Dairy Co., Ltd. (SHA: 600597). From 1992 to 2002, she served as the chairman and general manager of Shanghai Diary Company.

    • Ms. Wang has been serving as a non-independent director of Shanghai Rongtai Health Technology Corporation Limited (SHA: 603579) since October 2019, an independent director of UE Furniture Co, Ltd (SHA: 603600) since 2018, an independent director of BESTORE Co. Ltd. (SHA: 603719) since November 2017, an independent director of Zhende Medical Co.Ltd (SHA: 603301) since 2015 and a director of Shanghai Xintonglian Packaging Co., Ltd (SHA: 603022) since 2011. She has also served as an independent director of Eurocrane (China) Co., Ltd (SHA: 603966) from 2018 to 2019 and a director of Meinian Onehealth Healthcare Holdings Co., Ltd (SZSE: 002044) from 2013 to November 2019.

    • Ms. Wang obtained her college degree in business management from Shanghai Television University (now known as Shanghai Open University). She obtained her master degree in business administration from China Europe International Business School in 2004.

  • Mr. GUO Hongxin

    Independent Non-Executive Director

    • Mr. GUO Hongxin

      Independent Non-Executive Director

    • Mr. Guo Hongxin, born in 1963, is an independent non-executive Director of the Company, chairman of the remuneration committee and a member of the audit committee.

    • From July 1983 to March 1998, Mr. Guo was working at the Nanjing School of Chemical Engineering. Since April 1998, he has been the chairman of the board of Sunpower Group Ltd, which was listed on the Singapore Exchange SESDAQ in March 2005 and has been listed on the Singapore Exchange Mainboard since August 2007 (SPWG: Singapore Exchange).

    • Mr. Guo obtained a Diploma in Chemical Thermal Engineering from Nanjing Chemical Engineering College (currently known as Nanjing Normal University) in the PRC in July 1983. Mr. Guo obtained a senior engineering qualification from Nanjing University of Chemical Technology (currently known as Nanjing Tech University) in the PRC in March 1997. He also obtained a Doctor of Philosophy in Geotechnical Engineering degree from the Chinese Academy of Sciences the PRC in January 2010. He also obtained an Executive Master of Business Administration degree from Tsinghua University in the PRC in July 2014. Mr. Guo has been awarded the title of distinguished professor of Nanjing Tech University in May 2020.

  • Mr. DAI Zumian

    Independent Non-Executive Director

    • Mr. DAI Zumian

      Independent Non-Executive Director

    • Mr. Dai Zumian, born in 1977, is an independent non-executive Director of the Company. Mr. Dai is the chairman of the Audit Committee, and a member of the Remuneration Committee and the Nomination Committee.

    • Mr. Dai is a member of the Chinese Institute of Certified Public Accounts as well as a fellow of Association of Chartered Certified Accountants. From July 1999 to August 2006, he gained over seven years' experience in auditing. His experience in auditing includes that gained at PricewaterhouseCoopers Zhongtian Certified Public Accountants from February 2005 to August 2006.

    • Mr. Dai was the qualified accountant and company secretary of Hisense Kelon Electrical Holdings Limited (HKSE: 921, SZSX: 000921), which is listed on the Main Board of the Hong Kong Stock Exchange and the Shenzhen Stock Exchange, from September 2006 to August 2007. Mr. Dai served as the chief financial officer of Shanghai Golden Monkey Food Joint Stock Co., Ltd. from February 2009 to April 2012, of Xiezhong International Holdings Limited (HKSE:3663) which is listed on the Main Board of the Hong Kong Stock Exchange, from May 2012 to June 2018, and of Roseonly Group Co., Ltd. from October 2017 to April 2019. Mr. Dai has been appointed as the chief financial officer of Shanghai Sanxi Big Data Technology Co., Ltd. since April 2019.

    • Mr. Dai graduated from Shanghai University of Finance and Economics in the PRC with a Bachelor of International Business Administration degree in June 1999. He also holds an Executive Master of Business Administration degree from China Europe International Business School in the PRC earned in October 2013.

  • Mr. PAN Jiuan

    Independent Non-Executive Director

    • Mr. PAN Jiuan

      Independent Non-Executive Director

    • Mr. Pan Jiuan, born in 1968, is an independent non-executive Director of the Company, member of the Audit Committee and the Nomination Committee. Mr. Pan has over 20 years of experience in human resources and management across various industries, including education, kitchen electrical appliances, office automated facilities, textile and garment.

    • From 2010 to 2013 and 2003 to 2010, he served as the corporate group director of human resources of each of K-Boxing Men's Wear (Shanghai) Co. Ltd. and Ningbo Fotile Kitchen Appliances Co. Ltd., respectively. From 1994 to 2002, he was the deputy manager, manager, and senior manager of Minolta Industries (HK) Limited. He has been appointed as the chief executive officer of Shanghai FastLink Door Co., Limited in June 2020.

    • Mr. Pan obtained his bachelor degree in law from Central South University of Technology (now known as Central South University) in 1991. He obtained his qualification as a lawyer in the People's Republic of China in 1994. He also obtained the national manager qualification from Shanghai Jiao Tong University Center for Quality Management in 2015. He further obtained the certificate of chief human resources officer from Remin University in 2019.

  • Dr. WANG Xuehai

    Independent Non-Executive Director

    • Dr. WANG Xuehai

      Independent Non-Executive Director

    • Dr. Wang Xuehai, born in 1974, is an independent non-executive Director of the Company. From 2000 to 2003, he served as a vice president of Humanwell Healthcare (Group) Co., Ltd. ("Humanwell Healthcare"), the shares of which are listed on the Shanghai Stock Exchange (stock code: 600079). He served as the vice president of Humanwell Healthcare from October 2000 to February 2003, the president of Humanwell Healthcare from February 2003 to October 2006, and then as the chairman of Humanwell Healthcare from October 2006 to April 2020. He also served as the chairman of Lifestyles Healthcare Pte Ltd. since September 2017 and as the chairman of Wuhan Jissbon Sanitary Products Limited since February 2001. Dr. Wang has been serving as a director of Humanwell Healthcare since April 2020 and as an independent director of Douyu International Holdings Limited, the shares of which are listed on Nasdaq (stock code: DOYU), since March 2019.

    • Dr. Wang is also the vice president of China Pharmaceutical Enterprises Association, an executive committee member of All-China Federation of Industry and Commerce, a member of Hubei Provincial Committee of the Chinese People's Political Consultative Conference, the vice chairman of Hubei Federation of Industry and Commerce, the president of Hubei Pharmaceutical Industry Association, the vice chairman of Hubei Youth Federation, and the president of Wuhan Young Entrepreneur Association.

    • Dr. Wang obtained a Bachelor degree in geochemistry from the China University of Geosciences in 1996, and a Master degree and Doctor's degree in business management both from Wuhan University in 1999 and 2003, respectively. He also obtained an Executive Master of Business Administration from the Central Connecticut State University in 2002.

Corporate Governance Documents